A K2 vitamin új fejezetet nyithat az eddig legkevésbé gyógyítható civilizációs betegségek megelőzésében, sőt a kialakult állapotok visszafejlesztésében is. A klinikai kísérletek szerint igen ígéretesnek tűnik az érelmeszesedés, csontritkulás, cukorbaj megelőzésében és gyógyításában. Várhatóan segít az öregedési bajok kifejlődésének a lassításában is.
K-vitamin közös főnév alá tartozó K vitaminok gyógyhatásáról vagy biológiai szerepéről szóló megfogalmazásokban csak akkor (volna) szabad használni K-vitamin kifejezést, ha valóban csak a közös tulajdonságokról van szó. Egyébként nem (volna) szabad „egy kalap alá venni” az egymástól néha nagyon különböző származású, funkciójú és hatású vegyületeket is. A durva összemosás nemcsak zavaró pongyolaság, hanem akár veszélyes szakmai hiba is lehet. Például az MK-7 hatáserőssége akár 100-szor (ezerszer) nagyobb lehet, mint az MK-4 származéké, ezért azokat nagyon nem jó összekeverni vérhígító (Syncumar) szedése mellett, de többféle más esetben is.
K-vitamin egy nemzetközi szabadnév a gyógyhatású 2-methyl-1,4-naphthoquinonszármazékokra (az International Nonproprietary Name – INN szerint). A K-vitamin esszenciális tápanyag, mert a szervezet nem képes szintetizálni az 1,4-naphthoquinon magot. A K-vitamin a Q10 ubikinon kémiai rokona, hiszen mind a kétvegyület kinon (angolul: quinone, amelyre a Q rövidítés utal a Q10-ben és újabban a az egyik K-vitaminszármazék MenaQ7 márkanévében is).
A K-vitamin természetben előforduló két változata: K1 és K2
K1-vitamin (fillokinon, INN: fitomenadion), amelyet a zöld növények szintetizálnak.
K2-vitamin (menakinon), amelyet a baktériumok szintetizálnak
.
.
Vitaminhatású szintetikus vegyületek: K3, K4, K5 (vitamin prekurzorok)
K3-vitamin = menadion
K4-vitamin = menadiol
K5-vitamin = 2-metil-4-amino-1-hidroxinaftalin
Tekintsük át röviden (SebTiben) e vitamincsalád egyes tagjaira vonatkozó ismereteket.
K1 vitamin és a Nobel-díjas felfedezői
A K1 vitamin a K-vitamin család legidősebb tagja. Már 84 év telt el azóta ugyanis, hogy 1929. évben a dán Henrik Damfelfedezte a hiányát és a véralvadási funkcióját. Dam 1939-ben izolálta is K1 vitamint, amiért 1943-ban Nobel-díjat kapottE. A. Doisy amerikai tudóssal megosztva (1. ábra).
1. ábra
K1 vitamin az elvérzést akadályozza a Koaguláció elősegítésével. A funkcióját tekintve a K1 tulajdonképpen Koagulációs vitamin (angolul: clotting vitamin), és a nevét is e jellemzőjéről kapta (a dán Koagulering és a róla szóló első publikációban szereplő német Koagulationsvitamin szó kezdőbetűje után).
A rokonsági hasonlatnál maradva, a K1 vitamin a K-vitamin csoport rangidős tagja ugyan, de szingli maradt (nincsenek leszármazottai, származékai). Ennek ellenére a nagycsalád többi tagja (K2, K3, K4, K5) is róla kapta a generikus „K” családi szabadnevét akkor is, ha a többségüknek nem sok köze van a koagulációhoz.
K2 vitamin és a táplálkozástudományi felfedezői
K2 vitamin (az analógiánál maradva) a K1 testvére, de sokáig a háttérben maradt. Azután a világutazó fogorvos Weston A. Price felfedezte a különféle népcsoportok fogazata és csontozata összehasonlítása révén. Pontosabban egy általa vitaminszerűnek mutatkozó Activator X névvel emlegetett anyagról mutatta ki, hogy milyen értékes az egészséges (és hagyományos) táplálkozásban. Chris Masterjohn 2006-ban mutatott arra rá, hogy ez a rejtélyes "Activator X" nem más, mint a K2 vitamin (2. ábra).
2. ábra
Dr. Weston A. Price azonban új szemléletet is megalapozott. A 2. ábra mutatja a Táplálkozás és a fizikai degeneráció című könyvének a címlapját is. A címlap tetején a következő olvasható (magyarra fordítva): Megrázó és hatalmas testamentum a modern feldolgozású étrendnek az egészségre gyakorolt hátrányos hatásairól. E TESTAMENTUMrévén lett ő igazán nagy gondolkodó, a paleolit étrend előfutára és a táplálkozástudomány Darwinja.
Chris Masterjohn a zseniális hipotézisek nagymestere ("mester-john"-ja") az "On the trail of the elusive X-factor: A Sixty-Two-Year-Old Mystery Finally Solved" című cikkével pedig a közben felhalmozódott tényeket rendszerbe foglalva magyarázta meg és ezzel a K2 vitamin diadalútját készítette elő.
Chris Masterjohn a zseniális hipotézisek nagymestere ("mester-john"-ja") az "On the trail of the elusive X-factor: A Sixty-Two-Year-Old Mystery Finally Solved" című cikkével pedig a közben felhalmozódott tényeket rendszerbe foglalva magyarázta meg és ezzel a K2 vitamin diadalútját készítette elő.
K3 vitamin (menadion, vagy K3- provitamin, vitamer)
A K3 szintetikus vitamin is a K-vitamin nagycsaládhoz tartozik, de eddig még nem sokra vitte. Más elnevezései: Menaphthone, Menadione, β-Methyl-1,4-naphthoquinone; 2-Methyl-1,4-naphthodione; 2-Methyl-1,4-naphthoquinone. ATC kódja:B02BA02.
Az emberi szervezetben K2 vitaminná alakul, amely viszont úgynevezett alkiláció révén valamilyen menakinonná alakulhat tovább. Menadione tulajdonképpen provitamin (vitamer), ami miatt egyes országokban használják étrend-kiegészítőként is (de a gazdaságilag fejlett országokban nem). A lehetséges humán toxicitása miatt ugyanis az FDA (U.S. Food and Drug Administration, vagyis az „amerikai OGYI”) nem engedi meg az emberi fogyasztását. Bőrgyógyászati szerként (külsőleg) azonban már is alkalmazásra került. A mezőgazdaságban néhány állati eledelben megengedett a kis dózisú használata és az olcsósága miatt számos országban alkalmazzák is a takarmányozásban. Valószínűleg erre a célra vásárolják a kínai AliBaba cégóriás által nagy (minimum 200kg-os) tételben árusított menadiont (K3 provitamint). A cég injekciós formában is árusítja a K3 vitamint. Nyilván van rá vevő is, ha a kínaiak ráálltak az injekciós forma gyártására is).
A Vitaminsziget leírása szerint „könnyen átalakul egy úgynevezett szabadgyökös formává (pl.: sugárzás hatására), tumor terápiában épp ezért sugárérzékenyítőként használják. Sajnos ez a szabadgyökös forma a szervezetben elektromos redukcióval is létrejöhet, épp ezért szövetkárosító hatású lehet. A kereskedelemben sokszor ez a forma kapható, de hosszú távú pótlásra a fentiek miatt nem javasolható”.
A Wikipedia szerint a hypoprothrombinemia kezelésénél gyógyszerhatás erősítésére is alkalmazzák (de az USA-ban nem). A rák lassítását és gyógyítását célzó kísérletek is folynak vele – most már klinikai fázisban is. Jelenleg tanulmányozzák azt is, hogy C-vitaminnal kombinálva alkalmas-e a prosztatarák kezelésére.
K4 vitamin (menadiol)
A K4 szintetikus vitamin (kémiai neve: 2-Methyl-1,4-naphthalenediol) sem futott be nagy karriert eddig. Talán majd később. Jelenleg különféle multivitaminokban és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőkben fordul elő. Speciális véralvadási problémákra és a csontképzés elősegítésére orvosi receptre injekcióként és tablettaként is elérhető.
K5 vitamin
Eddig a K5 szintetikus vitamin (kémiai neve: 2-metil-4-amino-1-hidroxinaftalin) sem talált jelentős alkalmazást. Még az 1950-60-as évtizedekben gombaölő szerként végeztek vele kísérleteket az élelmiszerek tartósítása céljából. 2005-ben viszont a Kagawa egyetem kutatói azt találták, hogy K5 vitamin nemcsak in vitro, hanem in vivo is fékezi a rákos májsejtek szaporodását. A jövő fogja eldönteni, hogy a gyógyításban lehet-e lényeges szerepe esetleg.
K2-vitamin család (MK-4 … MK-13 menakinon)
Új felfedezések nyomán K2 vitamin egy 10-tagú családdá teljesedett ki így a K2-vitamin elnevezés tulajdonképpen egy soktagú homológ vitamin csoport generikus családneve (nemzetközi szabadneve) lett. A K2 vitamincsaládhoz tartozik a táplálék-kiegészítőként sokat vizsgált szintetikus MK-4, és a néhány év óta korszakalkotóan fontosnak mutatkozó MK-7is.
Az MK rövidítésben az első betű Menaquinone kémiai névre utal, a második betű pedig a K-vitamin családnévre. A kötőjel utáni szám a 4-13 izoprén egység darabszámát jelzi, amint azt a 3. ábra is mutatja.
Egyébként, a menaquinone szó első tagjaként menaszó az összetett kémiai vegyületek neveiben sokat (sok atomot) jelent. A szó második tagja, a quinone a kinon vegyületcsaládhoz való tartozást jelenti. Így a menaquinone szó jelentése nagyjából a sokatomos kinon szóval írható körül, ami a hosszú oldalláncú változatokra különösen igaz.
3. ábra
Az MK-4 a K1 vitaminból közvetlenül szintetizálódik az állatok egyes szöveteiben, de különösen a szaporodást szolgáló szervekben és testnedvekben. A többi K2 (MK5-13) változatot baktériumok állítják elő. Az emberben a bélbaktériumok a szükségletnek körülbelül a felét állítják elő, a másik felét táplálékkal vagy táplálék-kiegészítőkkel kell bevinni. A megfelelő táplálékok közé tartozik a megfelelő baktériumtörzsek részvételével fermentált zöldségek, a gyümölcsök, tejtermékek. Különösen sok K2 van a fermentációval előállított sajtokban és szójababban. A szükséges bélbaktérium-flóra fenntartásához azonban kerülni kell az alkoholokat és a bélbaktériumokat ölő gyógyszereket, vakcinákat, és egyéb vegyi anyagokat.
A legrövidebb oldalláncú MK-4 az állati eredetű ételekben fordul elő, mivel – mint már említettük – közvetlenül szintetizálódik a K1 vitaminból az állatok testszöveteiben. A hosszabb oldalláncúakat az erjedési folyamatokban fermentáló baktériumok állítják elő a természetben és a gyártásban is. Találtak már K2 vitaminokat a tengerek vagy a tavak fenekén élő halakban is, amelynek az eredete az oda leülepedő szerves anyagokat bontó baktériumokra vezethető vissza.
MK-4 (Menaquinone-4, menatetrenone)
A 3. ábra mutatja, hogy a K1 és az MK-4, egyforma szerkezetű azzal a kivétellel, hogy a K1 oldalláncában a kötések nem szaturáltak ott, ahol az MK-4 és a hosszabb oldalláncú származékoknál szaturált kötések találhatók.
Az MK-4 az állati termékekben a leggyakoribb K2 típus, mivel normális esetben az oldallánc kicserélődése révén a hozzá eléggé hasonló K1 vitaminból közvetlenül szintetizálódik az állati szövetekben, szervekben és szaporodási anyagokban (vörös, húsban, az artéria falában, a hasnyálmirigyben, tojássárgájában, herében, tejben stb.). Részletesebb áttekintést ad erről a 4. ábra, és még részletesebben az 1. táblázat.
4. ábra
Az 5. ábra néhány MK-4 étrend-kiegészítő terméket tüntet fel és mutatja, hogy inkább a Menatetrenonenevet használják, mint az MK-4 jelzést. Ezek az étrend-kiegészítők általában 5 mg-os kapszulákat tartalmaznak.
Ezeket az MK-4 kiegészítőket kell beszedni, ha K1 vitamin hiánya vagy egyéb okokból a szervezetünk megfelelő szövetei (az artériák falai, a hasnyálmirigy, izomszövetek stb.) nem tudnak elég MK-4 vitamint szintetizálni a hozzájuk eljutott K1 vitaminból.
Ezeket az MK-4 kiegészítőket kell beszedni, ha K1 vitamin hiánya vagy egyéb okokból a szervezetünk megfelelő szövetei (az artériák falai, a hasnyálmirigy, izomszövetek stb.) nem tudnak elég MK-4 vitamint szintetizálni a hozzájuk eljutott K1 vitaminból.
5. ábra
Az 1. táblázat és az 4. ábra is mutatja, hogy az egy kapszulányi (5mg = 5000 µg) hatóanyaghoz az MK-4 legtöményebb forrását jelentő libamáj pástétomból 1,35 kg mennyiséget kellene elfogyasztani (az összevetéseknél vegyük figyelembe hogy a táblázat számai µg-ban értendők, ami pedig a mg-nak csak ezred része!).
A hollandiai tojássárgájából mintegy 16 kilónyit, a gyengébb minőségű amerikai változatból pedig 32 kilónyit, a táblázat alján felsoroltakból pedig mázsányi mennyiségeket kellene megenni, hogy kijöjjön egy 5 mg-os MK-4 kapszulában levő hatóanyag.
MK-5 és MK-6
Az MK5 és MK-6 a rövid oldalláncú K2 vitaminok közé tartozik. Csak kis mennyiségben és néhány halfajtában, halikrában, savanyú káposztában, nattoban és fermentált sajtokban fordulnak elő. A felhasználásukról alig írnak. Elvétve jelenik meg valami arról, hogy prosztatarák ellen kísérleteznek velük is.
MK-7 (menaquinone-7, NattoPharma: MenaQ7)
Az MK-7 tűnik jelenleg a legértékesebb családtagnak, amelynek a gyakran használt teljesebb neve menaquinone-7, a NattoPharma szellemes márkanevében pedig MenaQ7. Az MK-7 legfőbb forrása a fermentált japán szójabab, japánul: natto. E név jelenik meg a MenaQ7 étrend-kiegészítő gyártására szakosodott norvég gyártócég NattoPharma nevében is.
6. ábra
A K2 vitamincsalád, de azon belül is különösen az MK-7 (az A vitaminnal és a D-vitaminnal kiegyensúlyozva) megdöbbentően jónak mutatkozik a legfontosabb és eddig a legreménytelenebb gyógyítású civilizációs betegségek ellen. Klinikai kísérletek szerint igen eredményes az érelmeszedés, csontritkulás, diabétesz, rák stb. elleni küzdelemben. Reménykeltőnek látszik az öregedési jelenségek lassításában is.
Ugyanakkora tömegre vetítve, az MK-7 gyógyhatása sokkal (2-3 nagyságrenddel) nagyobb, mint az MK-4 hatása azoknál a dózisoknál, amelyek nem haladják meg a napi ajánlott napi mennyiségeket. A nagyságrendi különbséget az is tükrözi, hogy az egy kapszulában levő hatóanyagot az MK-4 esetén mg-ban, az MK-7 származéknál pedig µg-ban fejezik ki. Ugyanezt mutatják a klinikai kísérletek is, amelyek során az MK-4-nél ezerszer kisebb MK-7 adagokkal lehet kiváltani ugyanazt a kedvező gyógyhatást, a karboxilációs folyamatban és a K2 vitamintól függő fehérjék aktiválásában.
Ha 45 µg /kapszula MK-7 étrend-kiegészítővel számolunk, a natton kívül, csak a fermentált Brie és Gouda sajt 10 dekagrammjában van körülbelül annyi MK-7, mint egy kapszulában. Az 1 táblázat szerint a kemény típusú holland Gouda sajtban 76,3µg, a lágy típusú francia Brie sajtban pedig 56,5µg K2 vitamin van, amelynek a nagy része feltehetően MK-7 származék.
A fermentált japán szójabab, vagyis a natto 10 dekagrammja viszont iszonyú sok MK-7hatóanyagot tartalmaz, az 1. táblázat szerint 1103,4 µg-ot, ami mintegy 25 darab 45 µg-os kapszula MK-7 tartalmának felel meg.
Bacillus subtilis natto
A japán szójabab fermentálásakor a Bacillus subtilis natto a legfőbb erjesztő ágens. dolgozik előállításában, amely a szénabacilus néven is ismert Bacillus subtilis baktérium egyik törzse. A korábban Bacillus nattonéven ismert törzsét a japán natto, illetve a hasonló jellegű cheonggukjang nevű étel nagyüzemi előállításában használták.
A bacillus subtilis egyébként a talajban általánosan fellelhető Gram-pozitív (és kataláz-pozitív) baktérium, amely nem tartozik a az embert megfertőző baktériumok közé, bár megfertőzheti az ételt, de ritkán okoz ételmérgezést. Viszont ez a bacillus felelős a kenyér nyúlósodásáért.
Bacillus subtilis egyik törzse probiotikumként is szolgál, de van olyan törzse is, amelyet a mezőgazdaságban és a kertészetben alkalmaznak talajjavító baktériumként. Használták már robbanóanyagok lebontására és a radioaktív hulladékok biztonságos tárolásának az elősegítésére is.
Az olcsó és hatékony antibiotikumok elterjedése előtt Bacillus subtilist immun stimulánsként adták az emésztőszervi és húgyuti megbetegedésekben. A világ egyes tájain az alternatív gyógyászat még ma is alkalmazza. A hivatalos gyógyászatból azonban kiszorították az olcsó antibiotikumok, pedig ezeknél kevesebb allergiás reakciót váltott ki és a normális bélflórát is jóval kevésbé mérgezte.
MK-7 (MenaQ7) az étrend-kiegészítőkben
MK-7 hatóanyaggal kapható a magyar K2 vitamin is a Vitaking Kft jóvoltából, amely már 2010. évben bejegyeztette a 7. ábrán elsőként mutatott K2 vitaminját. A tájékoztatója szerint a Vitaking Kft. K2 vitaminja is 45 µg-os, mint sok más K2 termék a világban, mint például az ábrán szintén mutatott Doktor’s Best vitaminja is, amely MenaQ7 alapanyagból készült.
A dolog szépséghibája azonban az, hogy Vitaking termékében a K2 tartalom kissé cselesen 2 kapszulára (vagyis az ajánlott napi adagra) értendő, amint azt észrevettük 6 doboz megvásárlása után (némileg menthetővé teszi a tévedésünket, hogy e termék ismertetőjében a SHOP builder honlapja is ugyanebbe tévedésbe esett). Ugyanakkor a 2 kapszula (ellentétben a honlapon bemutatott címkével) 160 mg Kalciumot is tartalmaz. Mindezen apró kellemetlenségek ellenére is óriási jelentőségűnek tartom, hogy a Vitaking Kft. Magyarországon is elérhetővé tette ezt a fontos hatóanyagot, már jó néhány éve, amint azt a 2010. évi OÉTI bejegyzés is jelzi.
Az iciripiciri kis mennyiséget (22,5 µg-ot) tartalmazó kapszulák helyett, most már hazánkban is nagy szükség lenne egy izmosabb MK-7 kiszerelésre, hogy ne kelljen 4-8 tablettát bevenni naponta a manapság már elfogadható napi mennyiséghez. A www.vitaminbolt.eu internetes kínálatában hazánkban is elérhető a Doctor's Best K2 (MenaQ7) vitaminja. Külföldön már megjelent a 100 µg-os kapszula is, amint az a képen több termék címkéjén látszik. A MenaQ7 Forte pedig már 180 µg-os kapszulákkal rukkolt ki.
Ezeket az MK-7 kiegészítőket kell beszedni, ha az erjesztő bélbaktériumaink nem tudnak elég MK-7 vitamint szintetizálni vagy azért mert kevés van belőlük, vagy azért, mert valami gátolja a működésüket. Nagy előny, hogy az MK-7 kiegészítők 2-3 nagyságrenddel hatásosabbak, mint az MK-4 vitaminkiegészítők.
Ezeket az MK-7 kiegészítőket kell beszedni, ha az erjesztő bélbaktériumaink nem tudnak elég MK-7 vitamint szintetizálni vagy azért mert kevés van belőlük, vagy azért, mert valami gátolja a működésüket. Nagy előny, hogy az MK-7 kiegészítők 2-3 nagyságrenddel hatásosabbak, mint az MK-4 vitaminkiegészítők.
7. ábra
MK8, MK9, MK10, MK11, MK12, MK13
Az MK8-13 menakinonok a hosszú oldalláncú K2 tagjai. Ezek közül az MK8 és az MK9 homológot a laktobacillusok is elő tudják állítani. Az úgynevezett propionsav (propionic acid) baktérium az MK-10 származékot képes előállítani.
Curd cheese (tehéntúró) az MK-9 egyik forrása. Leon J Schurgers (2004) és kutatótársai szerint 500g curd cheese 103 µg MK-9 összetevőt tartalmaz (a többi MK csak nyomokban található meg benne.
A hossszú láncú K2 homológok ugyancsak előfordulnak kis mennyiségben néhány halfajtában, halikrában, savanyú káposztában, nattoban, fermentált sajtokban, vajban és joghurtban is. Egészségügyi felhasználásukról azonban nem jelentek meg jelentős közlemények.
Ezek a K2 származékok előfordulnak szennyvizekben és több olyan helyen ahol nagy szerepe van az erjedésnek és a fermentáló baktériumoknak. A savanyított káposztában (és esetleg a kovászos uborkában) is azért jelenik meg mert azt erjesztéssel állítják elő.
Kapcsolódó irodalom
A Google kereső által nyújtott csodálatosan egyszerű és nagyszerű lehetőségek miatt, manapság már nincs nagy jelentősége a kapcsolódó irodalom nagyon részletes felsorolásának. Ez a kis összeállítás csak arról ad némi áttekintést, hogy az elemzés írója milyen irányokban tájékozódott.1.) Edward Adelbert Doisy. Nobel Prize for for medicine (for his synthesis of vitamin K). http://www.nndb.com/people/859/000128475/
2.) Carl Peter Henrik Dam. Nobel Prize for for medicine (for discovering the Vitamin K). http://www.nndb.com/people/836/000128452/
3.) Masterjohn C.: Vitamin D toxicity redefined: Vitamin K and the molecular mechanism. Med Hypotheses. Epub ahead of print 2006 Dec 4. Med Hypotheses. 2007;68(5):1026-34. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145139
4.) Price, Weston A. Nutrition and Physical Degeneration. Self-published, 1945. http://gutenberg.net.au/ebooks02/0200251h.html
5.) Wikipedia: Vitamin K , http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_k
6.) Wikipedia: Vitamin K2 From Wikipedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_K2
7.) Dr. Kate Rhéaume-Bleue: Vitamin K2 and the Calcium Paradox: How a Little-Known Vitamin Could Save Your Life. http://www.goodreads.com/book/show/13277614-vitamin-k2-and-the-calcium-paradox
8.) Dr. Mercola video interview: Dr. Kate Rheaume-Bleue http://www.youtube.com/watch?v=Vbd8FqnVT4c&feature=youtube_gdata_player. http://www.youtube.com/watch?v=Vbd8FqnVT4c. Download Interview Transcript http://mercola.fileburst.com/PDF/ExpertInterviewTranscripts/Interview-RheaumeBleue.pdf
9.) Laura: Book Review – Vitamin K2 and the Calcium Paradox. By Laura on November 27, 2011 in Blog http://www.ancestralizeme.com/2011/11/27/book-review-vitamin-k2-and-the-calcium-paradox/
10.) vitamink2.org: Vitamin K2: The omnipotent vitamin. http://www.vitamink2.org/?znfAction=welcome
11.) W. Faloon: Védelem a meszesedés, csontritkulás, rák és öregedés ellen. Forrás:Life Extension Magazin, January 2009 63-75 old. Fordította: Szendi Gábor http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/k-vitamin-csontritkulas-szivbetegseg-rak.php.
12.) Szendi Gábor: Az életmentő K-vitamin. http://www.tenyek-tevhitek.hu/eletmento-k-vitamin.htm
13.) Szendi Gábor: Paleo válaszok II.: Az "érelmeszesedésben" szenvedő ősember. http://www.tenyek-tevhitek.hu/az-erelmeszesedesben-szenvedo-osember.htm
14.) Cees Vermeer [VitaK and Cardiovascular Research Institute CARIM, Maastricht University, Maastricht, The Netherlands]: Vitamin K: the effect on health beyond coagulation – an overview. Food & Nutrition Research 2012. Food & Nutrition Research 2012. 56: 5329 - DOI: 10.3402/fnr.v56i0.5329 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3321262/pdf/FNR-56-5329.pdf
15.) CANCER.ORG [2013]: Vitamin K http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/herbsvitaminsandminerals/vitamin-k
16.) Demecs István A K2-vitamin a kulcs a csontok egészségéért http://www.naturhirek.hu/index.php/vitamin-abc/225-k-vitamin/888-a-k2-vitamin-a-kulcs-a-csontok-egeszsegeert
17.) Demecs István A szív és a csontok egészségéért http://www.naturhirek.hu/index.php/vitamin-abc/225-k-vitamin/887-a-sziv-es-a-csontok-egeszsegeert
18.) Demecs István K-vitamin csecsemőknek http://www.naturhirek.hu/index.php/vitamin-abc/225-k-vitamin/863-k-vitamin-csecsemoknek
19.) Demecs István: A Natto K2-vitamin különb, mint más K-vitaminok? http://www.naturhirek.hu/index.php/vitamin-abc/225-k-vitamin/886-a-natto-k2-vitamin-kulonb-mint-mas-k-vitaminok
20.) Demecs István K-vitaminnal a visszér ellen. http://www.naturhirek.hu/index.php/vitamin-abc/225-k-vitamin/862-k-vitaminnal-a-visszer-ellen
21.) VitaminDwiki: Overview: Vitamin K. http://www.vitamindwiki.com/Overview+Vitamin+K+and+Vitamin+D
22.) NattoPharma ASA: http://news.cision.com/nattopharma-asa
23.) About NattoPharma and MenaQ7®: http://news.cision.com/nattopharma-asa/about/
24.) Vitamink2.org: Vitamin K2: The omnipotent vitamin. http://www.vitamink2.org/?znfAction=welcome.
25.) Leon J Schurgers, Martin J Shearer, Karly Hamulyak, Elisabeth Stoecklin and Cees Vermeer (2004): Effect of vitamin K intake on the stability of oral anticoagulant treatment: dose response relationships in healthy subjects. http://bloodjournal.hematologylibrary.org/content/early/2004/07/01/blood-2004-04-1525.full.pdf
26.) Chris Masterjohn [14 Febr. 2008]: On the trail of the elusive X-factor: A Sixty-Two-Year-Old Mystery Finally Solved http://www.westonaprice.org/fat-soluble-activators/x-factor-is-vitamin-k2 .
Remek a cikk. Köszönöm a munkát, amit beletettél. Kérdésem a következő: Dr. Price a vajolaj és a csukamáj olajat ajánlja. Ezekről lehetne esetleg többet olvasni?
VálaszTörlés